להפסיק לדחיין ולהתחיל להקליט... פודקאסט!

להפסיק לדחיין ולהתחיל להקליט… פודקאסט!

מאז שנכנסתי לעולם הפודקאסטים דיברתי ואני מדברת עדיין עם המון עסקים שמבינים את החשיבות של פלטפורמת הפודקאסטים בחיזוק המותג שלהם.

ועדיין, רבים מהם מתקשים לעשות את הצעדים הראשונים הכל כך חשובים שיובילו להקמת הפודקאסט המיוחל.

אם גם אתם מאוד רוצים להתחיל פודקאסט אבל לא בפועל דוחים ודוחים שוב את העניין, הקלטת הלייב הזו בדיוק בשבילכם!

בלייב דיברתי על הנושאים הבאים:

 • הצגה עצמית, הצגת הנושא ודברי פתיחה [מדקה 0:00]
 • למה החלטתי לדבר על הנושא? [מדקה 3:13]
 • מהן 6 הפעולות הראשוניות שאתם חייבים לעשות כדי שיהיה לכם פודקאסט באוויר? [מדקה 4:30]
 • אוקיי, הקלטתי. מה עכשיו? או: מה לעשות אחרי ההקלטה? [מדקה 19:36]
 • כמה טיפים שיעזרו לכם לצאת לדרך [מדקה 27:00]
 • מענה על שאלות של צופים [מדקה 30:27]
 • מושג השבוע – מהי זליגת סאונד ואיך לטפל בה (Mic Bleed) [מדקה 31:07]
 • דברי סיום [מדקה 39:00]

כדי לקבל עדכונים בכל פעם שאעלה ללייב הצטרפו לרשימת התפוצה שלי בקישור הזה (אל דאגה, אני לא מציקה יותר מדי) ועשו לייק לעמוד הפייסבוק של “אודיובריין – פודקאסטים לעסקים

הקלטת הלייב:

https://www.youtube.com/watch?v=kpnWaoLhAW8

 

להאזנה כפודקאסט:

 

סיכום בנקודות:

למרות הסיכום, אני ממליצה לצפות בהקלטת הלייב, מכיוון שבלייב עצמו אני מרחיבה ומשתפת הרבה מעבר למה שרשום בסיכום ומבצעת הדגמות תוך כדי:

למה החלטתי לדבר על הנושא:

מאז שנכנסתי לעולם הפודקאסטים דיברתי ואני מדברת עדיין עם המון עסקים שמבינים את החשיבות של פלטפורמת הפודקאסטים בחיזוק המותג שלהם.

ועדיין, רבים מהם מתקשים לעשות את הצעדים הראשונים הכל כך חשובים שיובילו להקמת הפודקאסט המיוחל.

אז קודם כל כדי שתדעו שזה ממש בסדר ושאתם לא לבד, הרבה נאבקים בשלבים הראשונים עד להקמת הפודקאסט שלהם.

לכן החלטתי לדבר על הנושא ולעשות סדר בכל המידע שאולי קראתם ולפקס אתכם על הפעולות הראשוניות שאתם צריכים לעשות כדי שיהיה לכם פודקאסט באוויר.

לכל השאר תדאגו אחר כך

מהן 6 הפעולות הראשוניות שאתם חייבים לעשות כדי שיהיה לכם פודקאסט

אלה הפעולות הראשוניות שאתם באמת חייבים לעשות כדי לצאת לדרך. כל השאר אפשר גם אחר כך:

 1. חשבו מהו הקונספט של הפודקאסט – נושא, קהל יעד, מטרה, פורמט (ויז’ן ברור לגבי הפודקאסט שאתם רוצים)
 2. בחרו שם לפודקאסט – כדי לתת זהות לפודקאסט, וגם כדי שתוכלו להציג אותו בפתיח של הקלטות הפרקים
 3. החליטו מהם הנושאים לפרקים הראשונים – אם אתם מקליטים לבד אז נושא עיקרי + תתי נושאים + נקודות (צפו בלייב שעשיתי על פודקאסט סולו), אם אתם מראיינים אז מחקר אחר מרואיינים פוטנציאליים ותיאום ראיונות עם שני מרואיינים גג והכינו נקודות לשיחה (צפו בלייב שעשיתי “איך לעשות מחקר על המרואיינים שלכם”
 4. כתבו פתיח לפרקים לקראת ההקלטה – זהו פתיח קצר שתאמרו בתחילת הקלטת הפרק. שם הפודקאסט, מהות הפודקאסט ו/או הצגת נושא הפרק, הצגה עצמית (שם, טייטל, עיסוק שלכם) והצגת המרואיין שלכם.
 5. החליטו על מועד להקלטה / תאמו ראיונות – שריינו לכם ביומן את מועדי ההקלטה ועשו הכל כדי שההקלטות הללו תצאנה לפועל. בהקלטה סולו נדרשת משמעת עצמית גבוהה יותר. בראיון קל יותר כי יש אדם נוסף שמולו התחייבתם
 6. רכשו ציוד הקלטה – פה אתם צריכים להבין איזה ציוד אתם צריכים, והציוד יכול להשתנות בהתאם לצרכים שלכם, מספר האנשים שאתם רוצים להקליט, סביבת ההקלטה, האם רק אודיו או גם וידאו, האם אונליין או פרונטלי? וכמובן… תקציב!

אחרי שתבררו את כל הפרטים הללו עם עצמכם ויהיה לכם ציוד ביד עשיתם כבר צעד ענק שקירב אתכם מצורה משמעותית לפודקאסט שאתם רוצים!

אחרי שתקליטו, משם הדרך תהיה קלה יותר. יהיה לכם חומר גלם ביד והדברים יתחילו לזרום.

אוקיי, הקלטתי… מה עכשיו?

מזל טוב! אתם כבר ממש שם!!!

 • תחגגו את ההצלחה – קודם כל, תטפחו לעצמכם על השכם כי זה ממש לא מובן מאליו שהגעתם עד הלום
 • ערכו את הפודקאסט – עכשיו ששיש לכם את חומרי ההקלטה הגיע הזמן לעבור לשלב הבא… העריכה! הכי קל להתחיל עם אודסיטי שהיא תוכנה חינמית ויחסית פשוטה ללמידה. העריכה תכלול בעיקר חיתוך קטעים לא רצויים מהפרק, הוספת פתיח, מוזיקת פתיחה וסיום ועריכת סאונד, אפילו בסיסית. תוכלו לצפות בלייב שלי “איך לשפר את חוויית ההאזנה לפודקאסט שלכם” ולקבל מידע נוסף על עריכת סאונד בסיסית לפודקאסט שלכם
 • השלימו את הפרטים החשובים החסרים – בחרו מוזיקת פתיחה וסיום לפודקאסט, עצבו לפודקאסט לוגו, בחרו חשבון בשירות אחסון לפודקאסטים. יש המון וכדאי לבדוק כמה ולהבין איזה מהם מתאים לצרכים שלכם. לכל אחד יש פיצ’רים מעט שונים. אני ממליצה על פודבין, באזזספראוט, קפטיבייט. אני משתמשת בשלושתם, בכל אחד לפודקאסט אחר שלי. העלו את הפודקאסט לשירות הנבחר, הגדירו את ההגדרות החשובות בחשבון (כמו שם ותיאור הפודקאסט, קטגוריות וכו’) והפיצו את הפודקאסט שלכם.
 • קבעו לכם דד ליין להפצת הפודקאסט – אם לא תקבעו דד ליין, או לפחות מועד משוער להפצת הפודקאסט זה פשוט לא יקרה.

כמה טיפים שיעזרו לכם לצאת לדרך

 • צרו התחייבות מול כולם – אם אתם צריכים להשתמש בכל מיני טריקים כמו התחייבות מול כולם ברשתות החברתיות לכו על זה. אני עשיתי את זה עם הפודקאסט הראשון שלי – פודקאסט על עקבים, וזה עבד מעולה
 • קודם כל תתאמו ראיונות – גם אם הפרטים האחרים לא מוכנים. זו התחייבות מול אדם אחר וזה אחד הדברים הכי מדרבנים שיש, פשוט כי אז אין לכם ברירה! זה בדיוק מה שעשיתי במאחורי המיקרופון וזה עבד!
 • רכשו את הציוד – אחרי שתשקיעו כסף בציוד רוב הסיכויים שלא יהיה לכם נעים “לזרוק את ההשקעה לפח” וזה ייתן לכם תמריץ מעולה לצאת לדרך
 • פשוט קפצו למים – אין יותר קלישאתי מזה, אבל גם אין דבר יותר נכון מזה! בסוף לא משנה כמה תתכוננו, וכמה מחקר תעשו, וכמה סימולציות אולי תעשו, עד שלא תקפצו לתוך המים העמוקים זה פשוט לא יקרה!

מושג השבוע – זליגת סאונד (Mic Bleed)

 • מהי זליגת סאונד – זליגת סאונד היא מצב שבו הסאונד של דובר אחד עובר גם למיקרופון של הדובר השני
 • למה זה קורה – הזליגה מושפעת בגלל המרחק בין הדוברים, אופן הישיבה שלהם אחד ביחס לשני, סוג ומרחב הקליטה של המיקרופונים
 • איך ניתן למנוע זליגת סאונד בזמן ההקלטה – להבין מהו מרחב הקליטה של המיקרופונים שלכם (או לרכוש מראש CARDIOID שקולט בעיקר מקדימה). לרכוש מיקרופונים דינאמיים שפחות רגישים לרעשי הסביבה. להקליט אונליין במקום פרונטלית. לכוון את הגיין כך שלא יהיה גבוה מדי. עדיף נמוך מאשר גבוה. למקם את עצמכם לפי מרחב הקליטה של המיקרופונים. להתרחק אחד מהשני. לרפד את החדר. להקליט במולטי טראק שניתן יהיה לערוך את זה בפוסט.
 • איך ניתן למנוע זליגת סאונד בפוסט פרודקשן – עריכת סאונד. אפשר ממש לזהות את הזליגה בטראק של האדם השני ולהנמיך את הסאונד כדי שלא תהיה הזליגה. כמובן שזו אחת הסיבות שבגללן כדאי להקליט במולטי טראק ולא בערוץ אחד את כל הדוברים. זו עבודה קצת סזיפית. אפשר לקבוע NOISE GATE כדי להשאיר בחוץ את כל הרעשים שהם מתחת לדציבלים של הדיבור. גם באודסיטי וגם באודישן. ויש גם פלאגינים בתשלום.

הפודקאסטים שלי:

קישורים רלוונטיים:

1 מחשבה על “להפסיק לדחיין ולהתחיל להקליט… פודקאסט!”

 1. אודליה איש

  מעולה, כמו תמיד.
  אם רוצים להקליט אונליין, ולצד השני אין מיקרופון, האם יש פיתרון? תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קבלו גישה מיידית לכל המדריכים והתכנים באתר:

לאתר אני מעלה מדריכים וטיפים מהניסיון שצברתי ב-3 וחצי שנים האחרונות מהקמה ותחזוק הפודקאסטים שלי: “פודקאסט על עקבים” ו”מאחורי המיקרופון”, ומליווי עסקים, חברות וארגונים בכל תהליך הפקת הפודקאסט שלהם. הירשמו וקבלו גישה מיידית למדריכים באתר: